28 Ekim 2008 Salı

Delos Tatlısı

Apicius'un "De Re Coqvinaria" kitabından günümüze uyarlanmış olan bu tatlının yapımı Türk Mutfağındaki Lokma Tatlısını anımsatmaktadır. Tarifin orjinalinin böyle yapılıp yapılmadığı ve tam ölçüler bilinmesede yinede o dönemin damak zevklerini canlandırmada yardımcı olacağını düşünüyorum. Ne kadar garip görünsede bal ve karabiberin tatları birbiriyle uyumludur. Tarif antik Çağ yemekleri ve Yemek Kültürü Kitabından alınmıştır. Yaklaşık 15 adet çıkmaktadır.

Malzemeler:

3/4 (170ml) su bardağı su
1/2 su bardağı (60gr) un
kızartmak için zeytinyağı
2 çorba kaşığı (60 gr) Bal
Haşhaş Tohumu veya taze çekilmiş karabiber (isteğe göre)

Yapılışı:

Suyu bir kapta kaynatın ve unu eleyip suyun içine katın. Topak kalmayıncaya kadar kuvvetlice çırpın ve birkaç dakika pişirdikten sonra ateşten alın. Yayvan bir tabağa yada mermer tabakanın üstüne yayın ve tamamen soğumasını bekleyin.

Soğuduktan sonra hamuru küp küp kesin ve derin bir kızartma tenceresinde ısıttığınız yağın içine atıp altın rengini alana kadar kızartın. Bu yaklaşık 3-4 dakika sürüyor sonra hamurları kağıt havlu üstüne alıp fazla yağını alın. Hamur parçaları henüz sıcakken üzerlerine ılık bal damlatın ve taze karabiber çekin.

Günümüzde hindistancevizinin yaygın olduğu tatlı süslemelerinde Antik Roma ve Yunanda bu mümkün değildi çünkü hindistancevizinin varlığı bilinmiyordu bile.

Hiç yorum yok: